Results of the competition “Space through the eyes of children”

The results of the competition-exhibition of creative works “Space through the eyes of children”, dedicated to the national cosmonautics, the 60th anniversary of Yu.A. Gagarin, which was held at the Center for Cognitive Development of Children of the Institute of Pedagogy and Psychology from April 8 to May 14, 2021 (curator of the competition-exhibition N.A.Semenova, senior lecturer at the Department of Pedagogy and Childhood Psychology).

The competition was held with the aim of demonstrating the creative potential of children of preschool and primary school age.

The competition received 270 works from 33 educational institutions in Petrozavodsk and the Prionezhsky region of the Republic of Kazakhstan (18 preschool educational institutions and 15 secondary schools).

The works were presented in 5 competitive nominations: children 4-5 years old, children 6-7 years old, children 8-9 years old, children 10-11 years old, collective works.

The subjects of the competition works were diverse: alien friends, space suit, space transport, space model. The works were carried out in various techniques: plasticineography, construction, sewing, knitting, volumetric applique, papier-mâché, crafts from waste material, from salt dough, drawing, etc.

Voting for the best works of the exhibition took place from April 26 to May 14, 2021, 145 people took part in it. Also, special diplomas in each category were determined by V.M. Koshelev, Associate Professor of the Department of Technology, Fine Arts and Design, Honored Teacher of the Republic of Kazakhstan, a member of the Union of Artists of Russia, a member of the UNESCO International Association of Fine Arts.

All participants in the competition will receive certificates. The winners in each nomination will be awarded diplomas for the first three places, special diplomas, as well as a diploma “People’s Choice Award”.

Thank you for participating and congratulations to the winners!

Nomination: children 4-5 years old

A place FULL NAME. participant, OU Job title
1st degree winner diploma Evstafeeva Vitalina, MOU “Lyceum No. 1” (preschool groups) Martian Azzie
Special diploma of the 1st degree Soloviev Mikhail, MDOU “Kindergarten No. 88” Space hat
Winner diploma II degree Semenova Veronika, MDOU “Kindergarten No. 8” Orange “ On Mars
Special diploma II degree Shumilov Dmitry, MOU “Lyceum No. 1” (preschool groups) Astronaut costume
Winner diploma III degree Soloviev Mikhail, MDOU “Kindergarten No. 88” Space hat
Special diploma III degree Ulovitskiy Evgeniy, MOU “Derevyanskaya secondary school No. 9” Planet Earth

Nomination: children 6-7 years old

A place FULL NAME. participant, OU Job title
1st degree winner diploma Ivanova Anastasia, MOU “Derevyanskaya secondary school No. 9” Satellite
Special diploma of the 1st degree Ryzhak Yaroslav, MDOU “Kindergarten of compensating type No. 11” Space station
Winner diploma II degree Alekseev Arseniy, MDOU “Kindergarten of compensating type No. 11” Buratino “ Magnificent space
Special diploma II degree Sukhin Maxim, MOU “Secondary School No. 12” Rocket
Winner diploma III degree Spiridonova Sonya, MOU “Derevyanskaya Secondary School No. 9” Alien from outer space
Special diploma III degree Gromova Lyubov, MDOU “Kindergarten No. 8” Orange “ Parade of planets

Nomination: children 8-9 years old

A place FULL NAME. participant, OU Job title
1st degree winner diploma Stolyarova Angelina, MOU “Lyceum No. 13” Cosmic distances
Special diploma of the 1st degree Stolyarova Angelina, MOU “Lyceum No. 13” Cosmic distances
Winner diploma II degree Bogdanov Denis, MOU “Lyceum No. 1” Space expedition
Special diploma II degree Ermolina Ruslana, MOU “Lyceum No. 1” Cosmonaut
Winner diploma III degree Fedorova Nelly, MOU “Secondary School No. 38” Space. Planets
Special diploma III degree Ovchinnikova Daria, “Petrovsky Palace” Ready to start!

Nomination: children 10-11 years old

A place FULL NAME. participant, OU Job title
1st degree winner diploma Stepanov Victor, MOU “Secondary School No. 35” Mir station is operating in orbit
Special diploma of the 1st degree Kondratenko Irina, MOU “Shuiskaya secondary school No. 1” Rocket at launch
Winner diploma II degree Bekasov Ulyana and Semyon, MOU “Secondary School No. 46” DIY space
Special diploma II degree Vinogradov Milan and Ulyana, “Petrovsky Palace” Space flight
Winner diploma III degree Vinogradov Milan and Ulyana, “Petrovsky Palace” Space flight
Special diploma III degree Stepanov Victor, MOU “Secondary School No. 35” Mir station is operating in orbit

Category: collective work

A place FULL NAME. participant, OU Job title
1st degree winner diploma Students of the 1st “G” class of the MOU “Lyceum No. 13”, leaders Kirillova Anna Andreevna, Kopytova Yulia Vladimirovna Aliens are our friends “
Special diploma of the 1st degree Students of the 1st “G” class of the MOU “Lyceum No. 13”, leaders Kirillova Anna Andreevna, Kopytova Yulia Vladimirovna Aliens are our friends “
Winner diploma II degree Pupils of the senior group of MDOU kindergarten №19 “Solnyshko” p. Derevianka, teacher Mikhailova Anna Igorevna solar system
Special diploma II degree Pupils of the preparatory school group MDOU kindergarten №19 “Solnyshko” p. Derevyanka, teacher Olga Pershina Sleepwalkers
Winner diploma III degree Pupils of the preparatory school group MDOU kindergarten №19 “Solnyshko” p. Derevianka, teacher Sergeeva Svetlana Yurievna Space station

Nominated: Audience Award

A place FULL NAME. participant, OU Job title
People’s Choice Award Orendanchuk Rita, MBDOU PGO “Kindergarten No. 70” Tsvetik-seven-vettik “ Alien friends

Comments are closed.